Pouto, jež spojuje skutečnou rodinu, není v krvi, ale ve vzájemné úctě a radosti vašich životů. Málokdy vyrostou členové jedné rodiny pod jednou střechou.

z Mladé Fronty Dnes o Vraždě Václava Kočky ml.

Vražda před volbami

11. října 2008 0:00

Tragédie na Paroubkově oslavě * Hádka jeho problematických přátel skončila střelbou * ČSSD se bojí dopadu na volby

Praha - U baru v klubu Monarch v centru Prahy sedí po křtu Paroubkovy knihy dva muži, pijí jeden panák tvrdého alkoholu za druhým a smějí se na celé kolo. Vypadají jako nejlepší přátelé.

Hoteliér Bohumír Ďuričko a Václav Kočka mladší, syn provozovatele matějské pouti.

Budoucí střelec a jeho oběť.

Do půlnoci zbývá necelá hodina. Opilý Ďuričko vytahuje z kapsy kalhot legálně drženou pistoli a třikrát vystřelí na Kočku. Všechny kulky trefují cíl. Barmanka se snaží nahmatat pulz, ale zbytečně. „Zabijte ho,“ řvou Kočkovi přátelé. Ďuričko už je však v policejních poutech.

Tragédie je dokonána. Osobní pro rodinu Václava Kočky. A také politická pro šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

S oběma muži se dobře znal. K vraždě navíc došlo po skončení večírku, jehož součástí byl křest Paroubkovy knihy. Účastnila se ho řada špiček sociální demokracie.

Je to vůbec poprvé, kdy se vraždilo po politické akci.

Nebezpečné známosti

Pro Paroubka je to týden před krajskými a senátními volbami těžká rána i proto, že se znovu připomínají jeho známí: Ďuričko a Kočka. Oba muži mají problematickou minulost, a zastřelený Kočka dokonce vazby na organizovaný zločin. Jejich jména se navíc v roce 2006 objevila v Kubiceho zprávě (o prorůstání mafií, byznysu a politiky).

Příčinou hrůzného činu byl malicherný spor mezi Ďuričkem a Kočkovými (na oslavě byl i otec zastřeleného). A větší množství vypitého alkoholu. „Nejprve se sázeli, kdo má v kapse milion v hotovosti nebo kdo má víc peněz,“ řekl včera MF DNES barman z baru Monarch. Pak se strhla hádka.

A Ďuričko začal na Kočku juniora pálit. Svědci tvrdí, že bez důvodu. Hoteliér prostřednictvím svého právníka naopak říká, že to bylo v sebeobraně. „Z šetření zatím vyplývá, že šlo pouze o jejich osobní konflikt, který vyvrcholil vraždou,“ popisuje incident kriminalista Josef Lottes.

Šéf ČSSD se od Bohumíra Ďurička, kterého včera policie obvinila z vraždy, distancoval. „Kromě zcela otevřených a víceméně náhodných setkání jsem se s ním osobně nestýkal, nebyl můj osobní přítel,“ prohlásil včera Paroubek.

V roce 2005 přitom mluvil o Ďuričkovi zcela jinak. Plánovali spolu dovolenou na hoteliérově jachtě. „Je to můj kamarád,“ říkal Paroubek. Poté, co média upozornila, že Ďuričko před rokem 1989 spolupracoval s StB, však dovolenou zrušil.

Kočka zase podnikal s Andrejem Korpljakovem, jehož BIS označila za člena významné ruské mafie.

ČSSD se zlobí na ODS Premiér Mirek Topolánek včera řekl, že kdyby se politici poučili z Kubiceho zprávy, nemuselo k takové tragédii vůbec dojít. Sociální demokraté zareagovali podrážděně. Začali poukazovat na to, že se Ďuričko v minulosti stýkal i s lidmi z ODS. Na fotografiích, které rozšiřovali, si Ďuričko mimo jiné podává ruku s Václavem Klausem.

***

* Tragédie & politika

Osudný večer minutu po minutě Popis, co předcházelo střelbě na oslavě křtu nové knihy Jiřího Paroubka. Strana A2 Paroubkův (ne)přítel Ďuričko Jiří Paroubek ještě nedávno říkal, že Ďuričko je jeho kamarád. Včera už to popíral. Strana A3 Střelec i oběť z Kubiceho zprávy Portréty střelce i oběti. Oba figurují ve zprávě o prorůstání mafie, byznysu a politiky. Strana A4 Dopad tragédie na blízké volby Událost připomněla, že šéf ČSSD Jiří Paroubek měl velmi kontroverzní přátele. Může to jeho stranu poškodit v blížících se volbách? Strana A5

O autorovi| TOMÁŠ SYROVÁTKA, S přispěním Jakuba Pokorného a Lenky Petrášové, více na str. A2 až A5

Autor:

  • TOMÁŠ SYROVÁTKA

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kočka, Ďuričko a Paroubek. Odkud se znali?

velikost textu:
11. října 2008 0:00

Praha - Jak a kde vlastně Jiří Paroubek - muž, jenž chce vládnout zemi - potkal kamarády, kteří chodí na večírky s ostře nabitou pistolí?

Jak se vlastně znal se střelcem? Od hoteliéra Bohumíra Ďurička se dnes šéf sociální demokracie distancuje: „Nebyl mým přítelem.“

Kdy se spolu seznámili, v tom se výrazně liší. Jiří Paroubek včera řekl, že Ďurička poprvé potkal před devíti lety. Tedy v roce 1999, kdy působil jako ekonomický náměstek na pražském magistrátu.

Jenže majitel pražského hotelu AXA už před třemi lety v rozhovoru pro MF DNES detailně popisoval dlouhé přátelství. Seznámili se prý ještě před pádem komunistického režimu, na konci 80. let. Jiří Paroubek tehdy byl náměstkem ředitele státního podniku Restaurace a jídelny.

„Často jsme se potkávali. A pokračovalo to také po roce 1990, protože já jsem si od Restaurací a jídelen pronajímal množství různých podniků,“ vyprávěl Ďuričko.

Pochlubil se též, že s Paroubkem se dokonce navštěvovali o Vánocích a slavili společně narozeniny.

Jejich vztah se změnil před třemi lety, kdy se Paroubek stal premiérem a na Ďurička prasklo, že byl agentem komunistické tajné policie StB. „Od roku 2005 jsme se s výjimkou několika víceméně náhodných společenských událostí nesetkávali. Nikdy jsem s ním také netrávil dovolenou,“ řekl včera Paroubek.

Na křest jeho knihy „Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata“ však Ďuričko ve čtvrtek do pražské restaurace Monarch přišel.

A jak se Paroubek znal se zastřeleným? S Václavem Kočkou mladším se znal přes otce oběti - organizátora matějské pouti Václava Kočku. Ten je místopředsedou ČSSD v jednom z pražských obvodů. Přátelství s rodinou Kočků Paroubek nijak nezapírá. Kočkovi mu pomáhali pořádat mítinky na pražském Výstavišti v Holešovicích.

Pokračování na str. A3

Jak a odkud šéf ČSSD zná lidi, kteří nosí nabité pistole na večírky

Pokračování ze str.1

Přátelství Jiřího Paroubka s rodinou Kočkových je letité. V kanceláři Václava Kočky visí několik zarámovaných diplomů podepsaných Jiřím Paroubkem. Nejčastěji jde o převzetí záštity šéfa ČSSD nad nějakou poutí nebo akcí.

Oba se znají ještě z dob, kdy byl Paroubek ekonomickým náměstkem pražského primátora v letech 1998 až 2004.

O opravdu velmi dobrém vztahu svědčí maličkost, další obrázek na zdi s osobním přáním: „Milá Olinko, všechno nejlepší k tvému životnímu jubileu. Předseda vlády Jiří Paroubek, 17. květen 2005.“ Přání je určeno Kočkově manželce Olině.

„Celá událost se mne lidsky hluboce dotýká. Pozůstalým jsem vyjádřil upřímnou soustrast a budu jim osobně kondolovat,“ řekl včera nebývale skleslý Paroubek k smrti Kočky juniora. Zastupování rodiny Kočkových se ujme právník Josef Lžičař. „Otec zavražděného se sesypal a je pod léky. Mluvil jsem dnes se starším synem, Janem Kočkou, a ten mi oznámil, že se na mě rodina nejspíš obrátí,“ sdělil Lžičař.

Kočka, jehož policie podezřívala z propojení na organizovaný zločin, se díky přátelství dostal k vrcholným politikům. Třeba letos v létě si srdečně třásl pravicí se slovenským premiérem Robertem Ficem na Paroubkových 56. narozeninách.

Někdy ale jako by se lídr socialistů za kamaráda z poutě tak trochu styděl. Třeba letos v květnu: Kočka starší přišel pozdravit šéfa ČSSD na velkém mítinku na pražském Výstavišti. Jakmile proti sobě stáli čelem asi ve vzdálenosti dvou metrů a Paroubek viděl, že okolo stojí novináři, rychle se otočil na podpatku a beze slova zmizel. S Kočkou se přitom na stejné akci srdečně zdravila Paroubkova manželka Petra.

Nebo v květnu 2006, těsně před volbami. Na velkém mítinku hrála slovenská skupina Elán, ale svůj hit - píseň Kočka - raději vynechala. Organizátoři tak chtěli předejít nechtěnému posměchu.

Dvojice Ďuričko a Kočka se pravděpodobně příliš neznala. Měli jen společného kamaráda - šéfa sociální demokracie Jiřího Paroubka, na jehož čtvrtečním večírku se osudově potkali.

***

„Mluvil jsem se starším synem, Janem Kočkou. Otec zavražděného se sesypal a je pod léky.“ právník Kočkových Josef Lžičař

Autor:

  • VÁCLAV DOLEJŠÍ, ONDŘEJ ŠŤASTNÝ
Neručím a nenesu zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. Administrátor těchto stránek si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR (např. obsahují vulgární výrazy, nadávky, rasistické, xenofobní či šovinistické narážky), poškozují jméno a útoky na mou osobu.

Copyright © DanielGenesis 2008
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one