Pouto, jež spojuje skutečnou rodinu, není v krvi, ale ve vzájemné úctě a radosti vašich životů. Málokdy vyrostou členové jedné rodiny pod jednou střechou.
restaurace Monarch v Praze - Autor: ČTK
restaurace Monarch v Praze
Autor:    ČTK  

Podnikatel a přítel šéfa sociální demokracie Jiřího Paroubka Bohumír Ďuričko zastřelil ve čtvrtek večer syna provozovatele pražské Matějské pouti Václava Kočku mladšího. Incident, ve který vyústila vzájemná hádka, se odehrál po křtu Paroubkovy knihy Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata v pražské restauraci Monarch.

Václav Kočka mladší byl podle dostupných informací zasažen krátce po 23. hodině třemi ranami z pistole. Policie zatím podrobnosti z vyšetřování vraždy tají. Mluvčí Ladislav Bernášek k tomu Rádiu Česko pouze řekl:

"K té události došlo krátce po 23. hodině. Hlídka, která vyjela na místo událost prověřit, zadržela pětapadesátiletého muže, který je důvodně podezřelý z trestného činu vraždy. Zatím nebyl obviněn, výslech bude dnes dopoledne. Muž je v současné době už v cele. Na místě zůstal zastřelený čtyřicetiletý muž, kterému bohužel záchranáři už nemohli pomoci. Muž svým zraněním podlehl. Policisté celou záležitost prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu vraždy. Motiv je předmětem dalšího vyšetřování. V tuto chvíli prozatím víme, že té události měla předcházet jakási verbální roztržka."

Kdo je Bohumír Ďuričko

Policií uvedené údaje po konfrontaci s obchodním rejstříkem odpovídají tomu, že pravděpodobným střelcem a zatčeným mužem je majitel pražského hotelu Axa a někdejší spolupracovník StB Bohumír Ďuričko. Oba aktéři včerejší střelby patří do okruhu blízkých známých Jiřího Paroubka. Václav Kočka mladší pro něj pracoval v Ústeckém kraji před posledními parlamentními volbami. A s Ďuričkem Paroubek plánoval v roce 2005 dovolenou na jachtě na Jadranu. Z té ale sešlo, když vyšla najevo Ďuričkova spolupráce se Státní bezpečností.

Oba muže také spojuje také takzvaná Kubiceho zpráva, se kterou přišel do Poslanecké sněmovny krátce před posledními parlamentními volbami v květnu 2006 šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, ve které jsou zmiňováni. Pro Jiřího Paroubka je incident, podle vyjádření volebního manažera sociální demokracie Jaroslava Tvrdíka, osobní tragédie, protože se jedná o blízké přátele.

Na výzvu Rádia Česko Tvrdík nezareagoval, ale serveru iDnes.cz ještě v noci sdělil, že je Jiří Paroubek zničený a doma čeká na návrat manželky z Ostravy, aby ho podpořila. "Autogramiáda se konala od půl osmé do deseti hodin večer. Při této akci se nic nestalo. Odešli jsme s Jiřím Paroubkem a zřejmě poté se mezi hosty restaurace něco odehrálo. Já jsem ale na místě nebyl a informace mám jen z doslechu. Mohu pouze potvrdit, že na místě zasahuje policie," řekl krátce po půlnoci iDnes.cz Jaroslav Tvrdík.

Kdo je Václav Kočka mladší

Václav Kočka mladší byl synem organizátora pražské Matějské pouti a vlivného sociálního demokrata Václava Kočky. Čtyřiašedesátiletý vlivný člen ČSSD se netají svými velmi dobrými kontakty. Kromě Paroubka se zná i s náměstkem pražského primátora pro bezpečnost Rudolfem Blažkem z ODS. Kočkovy kontakty mu podle Mladé fronty Dnes v roce 1998 údajně pomohly zastavit vyšetřování, které proti jeho rodině chtěla vést Bezpečnostní informační služba.

Kontrarozvědka tehdy rozplétala aktivity ruskojazyčného organizovaného zločinu v Praze a narazila i na kontakty s rodinou Kočkových. Tím prostředníkem byl právě Václav Kočka mladší. Ve společnosti Mirage se například sešel Andrejem Korpliakovem a Romanem Barabašovem, o které se české bezpečnostní složky velmi intenzivně zajímaly.

Jíří Paroubek: Ďuričko nebyl můj osobní přítel, známe se 9 let

Policie ukončila ohledání místa činu v restauraci Monarch před třetí hodinou ráno. Když bylo vynášeno tělo oběti, policie vytvořila kordon, aby ho nebylo možné vyfotit. Motiv střelby zatím není jasný. Z otevřených zdrojů nevyplývá, že by byly podnikatelské aktivity obou mužů propojeny, a mohly se střelbou souviset.

Jiří Paroubek svolal na páteční 10. hodinu mimořádnou tiskovou konferenci. O incidentu na ní prohlásil: "Vyjadřuji svou upřímnou soustrast, vyjádřím ji jim osobní kondolencí v nejbližších dnech. Jedná se o strašnou rodinnou a lidskou tragédii, protože otec by nikdy neměl pohřbívat vlastního syna. Musím říct, že jsem také ráno pozval svého syna, protože jsem ho chtěl mít vedle sebe, protože se umím vžít do pocitu Václava Kočky staršího. Ten incident podle mých informací, které nemusí být zcela přesné, se stal několik hodin poté, co byl křest mé knihy ukončen, když bych úplně detailní, kde účet v té restauraci byl také uzavřen. Byla to, chci připomenout, otevřená akce, byla připravena jako autogramiáda, křest knihy s mými články s tím, že ty autogramiády poběží prakticky do konce příštího týdne na předvolebních akcích sociální demokracie. V době incidentu jsem již zřejmě podle té datace již nebyl na místě několik hodin, v restauraci bylo podle mých informací několik posledních hostů. Pokračoval tam normální provoz, protože restaurace je otevřená a provoz měl být do dvou hodin. K podstatě incidentu nemám žádné bližší informace, jsou předmětem šetření policie. Tato událost ale nemá nic společného s politikou, ani s programem sociální demokracie. Já proto očekávám - vzhledem k velké lidské tragédii, protože zemřel mladší člověk, pachatelem je budoucí otec, vedle něj, jak jsem slyšel, seděla také při té akci jeho přítelkyně, která je ve vysokém stupni těhotenství - seriózní přístup médií i politické konkurence. Pokud jde o pana Ďurička, protože jsem dneska slyšel několik komentářů na toto téma, byl jsem v roce 2005 jím pozván, abych s ním strávil týden na jachtě v Chorvatsku, pronajaté nebo jachtě, já nevím. Tehdy se objevily informace, že byl údajně agentem StB, proto jsem tehdy s ním kontakty přerušil, na chystanou dovolenou jsem nejel, kromě společenských, zcela otevřených a víceméně náhodných setkání jsem se s ním nestýkal, čili nedá se říct, že byl můj osobní přítel, prosím, aby přestaly informace tohoto typu. Nestrávilo jsem s ním nikdy žádnou dovolenou, ani den dovolené. Znali jsme se 9 let. To je vše, co k celé věci chci sdělit."


Podnikatel a přítel šéfa sociální demokracie Jiřího Paroubka Bohumír Ďuričko zastřelil ve čtvrtek večer syna provozovatele pražské Matějské pouti Václava Kočku mladšího. Další podrobnosti má reportér Rádia Česko Jan Hrbáček.
Neručím a nenesu zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. Administrátor těchto stránek si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR (např. obsahují vulgární výrazy, nadávky, rasistické, xenofobní či šovinistické narážky), poškozují jméno a útoky na mou osobu.

Copyright © DanielGenesis 2008
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one