Pouto, jež spojuje skutečnou rodinu, není v krvi, ale ve vzájemné úctě a radosti vašich životů. Málokdy vyrostou členové jedné rodiny pod jednou střechou.

ČSSD po vraždě Kočky zpanikařila. Střelec byl napojen i na ODS, poukazuje

Ještě v pátek ráno se zdálo, že ČSSD nechce, aby se z případu vraždy Václava Kočky stala politická kauza. Poté, co ji premiér Topolánek spojil s Kubiceho zprávou, ale sociální demokracie "vrací útok". Mezi novináře začala šířit fotografie Bohumíra Ďurička, Kočkova pravděpodobného vraha, se zástupci ODS.
Bohumír Ďuričko (vlevo) se znal i s lidmi z ODS, snaží se dokázat ČSSD.foto: MEDIAFAX

Bohumír Ďuričko (vlevo) se znal i s lidmi z ODS, snaží se dokázat ČSSD.

Je to tragédie a tečka. "Nemá to nic společného s politikou," zdůraznil hned ráno Jiří Paroubek na mimořádné tiskové konferenci. Jen o pár hodin později už bylo všechno jinak. Vražda totiž způsobila v ČSSD velkou nervozitu.

"Jestli to bude chtít někdo nějak využít, tak jsou to hyeny," předjímal kandidát na středočeského hejtmana a místopředseda poslanců ČSSD David Rath ještě dříve, než se k události vyjádřil premiér a šéf ODS Mirek Topolánek.

Zneužití ze strany politických oponentů, ale i médií se bál také šéf poslaneckého klubu Michal Hašek.

"Byl to osobní spor dvou pánů a velká lidská tragédie. Jen doufám, že se nikdo nesníží k tomu, aby ji používal jako klacek na sociální demokracii," řekl Hašek. Voliči si podle něj incident spojí s ČSSD jen když je k tomu navedou konkurenti.

Pak však premiér Mirek Topolánek zveřejnil své prohlášení. Topolánek totiž v oficiální reakci na smrt Václava Kočky kromě toho, že vyjádřil soustrast jeho rodině, napsal: "Celá tato událost je hlavně o tom, že kdyby politici napříč stranami brali informace Jana Kubiceho, obsažené v jeho zprávě, vážně, nikoli jako předvolební folklor, nemuselo se to stát." - čtěte Topolánkovo vyjádření a reakce na něj

Narážel tím na zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do politiky. V sociální demokracii to vyvolalo hysterii. Jiří Paroubek napsal, že vyjádření premiéra Topolánka je "i na české politické poměry nehorázným hyenismem".

ČSSD spojuje Ďurička s ODS
Paroubkovi spolupracovníci poté upozornili, že jsou to také i lidé z pražské ODS, kdo se léta čile stýkají s mužem, který se přiznal, že vraždil. Z Lidového domu se rozšířily mezi novináře fotografie, kompromitující ODS.

Spolupracovník ČSSD předal MF DNES tři fotografie, na nichž je zachycen Ďuričko, jak si třese rukou s Václavem Klausem v sídle ODS, na další je exprimátor Jan Koukal na terase domu v rozhovoru s kontroverzním příbramským podnikatelem Jaroslavem Starkou a Ďuričkem.

Lucie Talmanová a Bohumír ĎuričkoTen se podle jedné z fotek dobře znal s premiérovou partnerkou Lucií Talmanovou.

"Ďuričko s LT (Talmanovou) moc chodit chtěl, ale fakticky se nepotkal se zájmem," okomentoval to premiér v SMS.

"Vím, že styky s ODS měl. Jako prakticky všichni podnikatelé, kteří v Praze pracují v oboru, v jakém on, tedy mimo jiné v nemovitostech," řekl Jiří Paroubek, že Duričko měl na pražské radnici a v pražské politice řadu vazeb s různými lidmi napříč politickými stranami.

Politolog: Kauze může snížit volební účast
Nakolik fakt, že se špičky politiky stýkají s lidmi, jako je Bohumír Ďuričko nebo Václav Kočka, ovlivní voliče před volbami, na to je podle politologa Zdeňka Zbořila snadná odpověď.

"Může to snížit volební účast. Lidé to budou vnímat jako špínu. A voliči ČSSD, kteří tu stranu moc nemilují, mohou dát přednost komunistům." míní Zbořil. Podle něj se nedá případ oddělit od politiky.

"Svědčí to o tom, s kým se politici – a nejen Jiří Paroubek – stýkají, s kým chodí na pivo. Stačí se podívat, jaké to jsou typy lidí. Není důležité, jestli jsou dobří, nebo špatní podnikatelé, ale často je to téměř album zločineckých typů. Před revolucí jsem to říkal o komunistech a nenapadlo mě, že to za dvacet let bude stejné," míní Zbořil.

. Vražda... A za týden jsou volby!

Období posledních dnů před volbami je pro sociální demokraty kritický čas. Jiří Paroubek je vede už do druhých voleb, pokaždé měli našlápnuto k vítězství a pokaždé se to na poslední chvíli nějak zvrtlo.

V roce 2006 se před volbami do Sněmovny veřejnost dozvěděla o takzvané Kubiceho zprávě pojednávající mimo jiné o pozoruhodných Paroubkových stycích s pozoruhodnými lidmi Ďuričkem a Kočkou. Teď, před volbami do krajských zastupitelstev, Ďuričko na křtu Paroubkovy knihy Kočku zastřelil. Šéf ČSSD si nepříjemnost situace uvědomuje.

Na mimořádné tiskové konferenci proto zdůrazňoval, že vražda s jeho akcí nesouvisela: "Incident se stal několik hodin poté, co byl křest mé knihy ukončen a účet v restauraci uzavřen."

Účet u voličů mu však ještě týden zůstane otevřený. Přesně do soboty 14.00, kdy se začnou sčítat hlasy. Do té doby můžeme jen spekulovat, co tragická událost s volbami udělá. Další hlasy to ČSSD asi nepřinese. Ale ubere je jim to snad?

Vsadit se dá možná na to, že víc lidí zvolí pasivní volbu – s mávnutím ruky nad "prohnilou politikou" zůstanou doma.

Viz tento včerejší názor čtenáře iDNES.cz: "Pan Paroubek má opravdu dobré kamarády, kolotočáře a vraha. To je obraz naší politiky. Pánové, mě tedy u voleb neuvidíte. Už mám toho divadla plný zuby!"

Proto by mohla ČSSD na střelbu v restauraci Monarch doplatit. Její voliči jsou tradičně "vlažnější" než pravověrní příznivci ODS. Ti svou stranu v době voleb vždy podrží. S tím ČSSD počítat nemůže.

Ostatně sám Paroubek v červnu 2006, těsně po prohraných volbách, prohlásil: "Po zveřejnění Kubiceho zprávy týden před volbami se růst preferencí ČSSD zastavil. Podle povolebního průzkumu agentury STEM se 26 procent voličů pod vlivem aféry rozhodlo, koho bude volit. Jinak řečeno, Kubiceho zpráva významným způsobem ovlivnila výsledek voleb. To nelze oddiskutovat."

Spojovat čtvrteční vraždu přímo s ČSSD nelze. Ale spojovat s ní očekávaný výsledek ČSSD lze. Právě z výše popsaných důvodů.

Jiří Kubík, MF DNES

Neručím a nenesu zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. Administrátor těchto stránek si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR (např. obsahují vulgární výrazy, nadávky, rasistické, xenofobní či šovinistické narážky), poškozují jméno a útoky na mou osobu.

Copyright © DanielGenesis 2008
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one