Pouto, jež spojuje skutečnou rodinu, není v krvi, ale ve vzájemné úctě a radosti vašich životů. Málokdy vyrostou členové jedné rodiny pod jednou střechou.

Ze Soudní Síně (2) Zdroj Tn.cz

Ďuričko dostal 12,5 roku za vraždu Kočky mladšího. REAKCE bratra oběti

Ďuričko před soudem
Video:

Pražský městský soud v pátek vynesl rozsudek v případu pražského hoteliéra Bohumíra Ďurička. Poslal ho na 12,5 roku do vězení.

Ďuričko čelil obžalobě z vraždy Václava Kočky mladšího. Podnikatel jej zastřelil loni v říjnu po křtu a autogramiádě knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.


Odsouzený si půjde sednout do nejpřísnějšho typu vězení se zvýšenou ostrahou. Pozůstalým po Václavu Kočkovi mladším musí zaplatit jako odškodné celkem 1,55 milionu korun.


Co řekl bratr oběti po vynesení rozsudku?

 

495998
Video: tn.cz

Ďuričko se na místě odvolal, takže verdikt je nepravomocný. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Případ tak bude v odvolacím řízení projednávat Vrchní soud v Praze. Soud zároveň rozhodl, že Ďuričko zůstane ve vazbě, a nepřijal jeho nabídku kauce ani slib, že se nebude vyhýbat nástupu do vězení.

 


Ďuričko si jde vyslechnout rozsudek
Bohumír Ďuričko si jde vyslechnout rozsudek
Foto: Mediafax

 


Přítelkyně Bohumíra Ďurička Lucie Staňková, která byla v době střelby těhotná, se po vynesení rozsudku psychicky zhroutila. Zbytek soudního líčení probrečela. Ze sálu odešla mezi prvními. Dítě se páru narodilo 22. prosince loňského roku.


"Nemůžeme hodnotit jednání obžalovaného jinak, než jako úmyslné usmrcení, tedy trestný čin vraždy,“ řekla předsedkyně senátu Eva Brazdílková. Pozdější oběť sice před střelbou Ďurička zřejmě napadla, nikoliv však tak brutálně, jak odsouzený uvedl.


Jeho reakce však byla neadekvátní a v žádném případě nešlo o přiměřenou obranu, dodala soudkyně. "Impulsem ke střelbě však nebyla rána jako taková, ale provokace, jež se stupňovaly od počátku večera - kdo je na tom líp, kdo má více peněz. Inicioval to zejména obžalovaný," zdůvodnila rozsudek soudkyně Brázdilová.


Vynesení rozsudku byla přítomna i rodina Kočkových a zpěvák Petr Muk. "Respektuji verdikt soudu,“ reagoval bratr zavražděného Jan Kočka. Na otázku, zada by si pro Ďuričku přál vyšší trest, odpověděl taktéž otázkou: "Pro co byste byli vy, kdyby vám zastřelili bratra?“


Ďuričko před soudem: Pouze jsem se bránil


Zatímco Ďuričko se hájí tím, že se pouze přiměřeně bránil údajnému útoku ze strany Kočky mladšího, většina svědků uvedla, že žádné napadení neviděla.
 

Tragická událost se stala loni 9. října po 23:00 v pražské restauraci Monarch. Ďuričko podle obžaloby po slovní potyčce vytáhl od pasu pistoli, namířil na syna provozovatele Matějské pouti a nejméně třikrát vystřelil. Výstřely podle spisu zasáhly mimo jiné plíce a srdce. Další výstřel nevyšel, protože se ve zbrani vzpříčil náboj.
 

Ďuričko obžalobu odmítá, Kočku mladšího prý zabít nechtěl. Tvrdí, že jej Kočka mladší "zákeřně a brutálně" napadl údery do obličeje, až spadl na svou těhotnou přítelkyni. Ve strachu o život svůj, své partnerky a nenarozeného dítěte pak prý instinktivně vytáhl pistoli a vystřelil směrem k údajnému útočníkovi. O útoku prý svědčí i jeho poranění obličeje.

 

Na souhrn procesu se podívejte na videu.


Ďuričko u soudu
Video:


Ďuričkova dlouhá závěrečná řeč vyvolala mezi příbuznými Kočky mladšího napětí. "Kdyby nepřišel...Proč tam chodil? Já jsem nechtěl nikoho střelit, nechtěl nikoho zabít," uvedl Ďuričko s tím, že se cítí nevinný. "Prosím prostřednictvím tohoto soudu rodinu Kočkových o odpuštění," dodal.
 

 

Hoteliér pak ale svůj projev přitvrdil. Označil rodinu zastřeleného muže za "zločinecký klan". "Jsem přesvědčen, že Jan Kočka a Václav Kočka nejsou hodní, obyčejní provozovatelé Matějské pouti," řekl. 
 

Podle žalobkyně se naopak Ďuričkova vina prokázala a navrhla mu uložit trest v horní polovině trestní sazby, tedy 12,5 až 15 let vězení. Proces s Ďuričkem začal za přísných bezpečnostních opatření a velkého zájmu veřejnosti v pondělí.
 

Proces s Ďuričkem, den čtvrtý:
Žalobkyně: Pro vraha Ďurička až 15 let za mřížemi
 

Proces s Ďuričkem, den třetí:
Šlajer u soudu s Ďuričkem: Myslel jsem si, že je to hra

Proces s Ďuričkem, den druhý:
Střílel jste jako gestapák, řekl se slzami Kočka starší Ďuričkovi
 

Proces s Ďuričkem, den první:
Ďuričko si u soudu nechal sundat neprůstřelnou vestu

10.04.2009 22:02:38
DanielGenesis
Neručím a nenesu zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. Administrátor těchto stránek si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR (např. obsahují vulgární výrazy, nadávky, rasistické, xenofobní či šovinistické narážky), poškozují jméno a útoky na mou osobu.

Copyright © DanielGenesis 2008
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one